'Kolumb, ty draniu' - Warszawa 1992W 1992 r. minęła pięćsetna rocznica dotarcia Kolumba do Ameryki. Jak Wy obchodziliście tę rocznicę?

Indianie i ich sympatycy od lat obchodzą 12 października jako Międzynarodowy Dzień Solidarności z Tubylczymi Narodami Ameryki. PSPI skoncentrowało swoje skromne możliwości na cyklu imprez w Warszawie. Przygotowaliśmy głośną wystawę "Kolumb, ty draniu!" i sesję popularno naukową w Muzeum Niepodległości. Były dobre filmy o Indianach, pokazy tańców, wieczór poezji i indiańska Ceremonia Pożegnania Dnia. W ambasadach USA i Kanady wręczyliśmy pisma protestujące przeciwko traktowaniu tubylczych ludów w tych krajach. W rozmowach z dziennikarzami podkreślaliśmy, że jesteśmy przeciwko radosnemu świętowaniu wydarzenia, które dla pierwotnych mieszkańców Ameryki okazało się tak tragiczne w skutkach. Uważamy, że powinna to być okazja do przypomnienia prawdy o smutnym losie Indian dawniej i dziś.

Z wywiadu z Markiem Nowocieniem dla lokalnego pisma "Odgłosy" (1994)W warszawskim Muzeum Niepodleglości (dawniej Ruchu Rewolucyjnego) Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian zorganizowało wystawę "Kolumb, ty draniu!", prezentujacą kulturę Indian północnoamerykańskich

("Dyrdymałki" nr 58/1992)