Gathering of Nations Pow-Wow 2002


Tia Smith, Miss Indian World. Photo Co. NSM

28 kwietnia zakończyło się w Albuquerque, w Nowym Meksyku, tegoroczne - dziewiętnaste już - Gathering of Nations Pow-Wow. Dwudniowa impreza zgromadziła ponad 17000 widzów z całego kontynentu na widowni i około 3000 tubylczych tancerzy na arenie. Ten największy festiwal indiańskiego śpiewu, muzyki, sztuki i tańca w Ameryce Północnej skupia co roku przedstawicieli ponad 500 tubylczych narodów z Kanady i USA.

Navahowie, Pueblo and Indianie Równin tańczą tam wspólnie z członkami plemion z Północnego Zachodu, Wschodniego Wybrzeża, Hawajów, Alaski i innych zakątków Ameryki. Obok tradycyjnych tancerzy w pełnych odświętnych kostiumach i ozdobach z orlich piór na pow-wow występują też w specjalnym Tańcu Grzechotki tancerze w codziennych strojach, noszący tylko skromne tubylcze ozdoby.

Ponad 100 osób wzięło udział w modlitwie za bezpieczeństwo indiańskich żołnierzy, lotników, marynarzy i marines, walczących z terroryzmem w różnych zakątkach świata. Podobnie, jak weteranów kilku wcześniejszych konfliktów zbrojnych, uhonorowano ich specjalną pieśnią, odśpiewaną w rytm indiańskich bębnów.

21-letnia studenta Tia Smith, członkini Narodu Cayuga z rezerwatu Six Nations w Ontario, wybrana została Miss Indian World 2002. Tytuł Miss Indian World jest najbardziej prestiżowym spośród tytulów przyznawanych podczas licznych indiańskich konkusów piękności. Rolą i obowiązkiem Miss jest łączenie kulturowych przepaści między Indianami i nie-Indianami oraz obalanie stereotypów o tubylczych Amerykanach.

Oprócz tradycyjnych konkursów gry na bębnach i tańców w 28 różnych kategoriach, tegoroczne pow-wow obejmowało także Indiańskie Targi, w których wzięło udział ponad 800 tubylczych artystów, rzemieślników i handlowców. Targi były otwarte dla publiczności.

Gathering of Nations to powstała w 1983 roku niedochodowa organizacja wspierająca kulturę i tradycję amerykańskich Indian oraz zwalczająca stereotypy zniekształcające prawdę o tubylcach Ameryki Pn. Obok innych działań edukacyjnych, Gathering of Nations organizuje dwa doroczne pow-wow - wiosenne w Albuquerque and jesienne Eschikagou Powwow w Chicago, Illinois.

Więcej informacji na stronie http://www.gatheringofnations.com

Oprac. Cień