MIESIĄC WIEDZY O PELTIERZE

PELTIER AWARNESS MONTH

Oświadczenie Komitetu Obrony Leonarda Peltiera z 30.05.2001

 

1 czerwca rozpoczynia się "Miesiąc wiedzy o Leonardzie Peltierze". Czerwiec jest miesiącem znaczącym zarówno w historii sprawy Peltiera, jak i w historii Narodu Lakockiego.

26 czerwca 1975 roku miała miejsce w Oglala w rezerwacie Pine Ridge tragiczna strzelanina, która doprowadziła do niesprawiedliwego uwięzienia Leonarda Peltiera. Niemal dwa lata później, 1 czerwca 1977 roku Peltier został skazany na dwa kolejno po sobie następujące wyroki dożywotniego więzienia.

99 lat przed strzelaniną w Oglala, 25 czerwca 1876 roku, Lakoci pobili Custera w bitwie nad Little Big Horn. Ponad dekadę później, 15 czerwca 1889 roku, w rezerwacie Pine Ridge odbył się pierwszy Taniec Ducha.

Pragniemy poświęcić ten miesiąc zwiększeniu wiedzy na temat sprawy Leonarda Peltiera w naszych społecznościach. Planujemy, że nasze działania rozpoczną się w dniu skazania Leonarda - 1 czerwca - i zakończą 26 czerwca, w 26 rocznicę strzelaniny w Oglala:

1-8 czerwca: Tydzień Działań w Kongresie (kampania listów, wizyty w lokalnych biurach Kongresmanów, planowanie kampanii telefonicznej).

http://www.freepeltier.org/congressional_outreach.htm#top

9-15 czerwca: tydzień Listów do Redakcji (prosimy o wysyłanie listów do waszych gazet lokalnych, wzór takiego listu opublikujemy wkrótce).

16-26 czerwca: Tydzień Działań Lokalnych (organizowanie spotkań informacyjnych, pokazów wideo, stoisk z literaturą, odczytów i akcji ulotkowych).

Niektóre sugestie:

Zainicjujcie miesiąc wiedzy o Leonardzie Peltierze w waszej społeczności i waszym środowisku. W razie potrzeby skontaktujcie się z nami po więcej wskazówek i informacji. Powiadomcie nas możliwie wcześnie o waszych planach, byśmy mogli nadać im rozgłos za pośrednictwem naszej sieci i powiadomić ludzi w waszej okolicy o planowanych działaniach, gdyby o to pytali. Poza tym, wasze plany i pomysły mogą zainspirować innych do działania.

UWAGA: Wkrótce opublikujemy listę niektórych planowanych przedsięwzięć. Jesli planujecie coś, ale nie informowaliście nas jeszcze o tym, prosimy o jak najszybszy kontakt i szczegóły.

Dziękujemy. W Solidarności,

LPDC, PO Box 583, Lawrence, KANSAS 66044

http://www.freepeltier.org

e-mail: lpdc@idir.net

tel. (001) 745-842-5774

Polska Grupa Poparcia Leonarda Peltiera: www.tipi.z.pl/lpsg.htm