NAMA '98

Lista laureatów
Muzycznych Nagród Tubylczych Amerykanów
(Native American Music Awards)
maj 1998
Foxwoods Casino, Mashantucket Pequot Nation



Czasy, kiedy indiańskiej muzyki słuchano tylko w rezerwatach, nielicznych klubach etnicznych i wąskich kręgach jej miłośników zdają się odchodzić w przeszłość. Od pewnego czasu różne, bardziej i mniej tradycyjne, odmiany muzyki tubylczych Amerykanów są coraz szerzej dostępne w sklepach muzycznych nie tylko w Ameryce Północnej, nadawane w komercyjnych rozgłośniach radiowych i muzycznych stacjach TV.  Zauważalny także w Polsce rosnący popyt rynku, a nawet swoista moda na nagrania i koncerty indiańskich artystów sprawiły, iż ten marginesowy dotąd rodzaj muzyki staje się z roku na rok coraz bardziej profesjonalny i skomercjalizowany. A jako dochodowy - może liczyć na jeszcze szerszą promocję.
W maju 1998 roku w prowadzonym przez plemię Mashantucket Pequot kasynie Foxwoods odbyła się pierwsza edycja ceremonii wręczenia Muzycznych Nagród Tubylczych Amerykanów (NAMA - Native American Music Awards). W zamierzeniach organizatorów ma być to organizowany co roku, z udziałem największych gwiazd legitymujących się bądź tubylczym pochodzeniem, bądź zasługami dla tubylczej kultury i sztuki, indiański odpowiednik dorocznej ceremonii przyznawania prestiżowych muzycznych nagród Grammy (której organizatorzy do dziś nie uznają za stosowne uhonorować choćby w jednej z licznych - czasem bardzo egzotycznych - kategorii ludzi oddanych twórczemu kultywowanu pierwotnych muzycznych tradycji Ameryki).
Indiańskie nagrody, które przez analogię do swych słynniejszych odpowiedników nazwano "Nammy", mają być swoistym "who is who" tubylczej muzyki Ameryki Północnej, honorować i promować dawnych i współczesnych tubylczych twórców i wykonawców, a także uświadamiać szerokiej opinii publicznej, jak znaczącą rolę w świecie muzyki odgrywają tubylcze tradycje i ich kontynuatorzy.
Autorką NAMA jest Ellen Bello, szefowa agencji artystycznej In-Press Communications, która jako pierwsza reprezentowała tubylczych arystów (w tym Robbiego Robbertsona, Ritę Coolidge, Roberta Mirabala, grupy Songcatchers, Khastin, Burning Sky, Pura Fe i Red Thunder), organizując ich koncerty m.in. w siedzibie ONZ, podczas Olimpiady w Atlancie, Krajowej Konwencji Demokratów i inauguracji prezydenta Clintona.
Historyczną uroczystość wręczania pierwszych nagród NAMA '98 poprowadził Wayne Newton, legenda muzyki country, znany aktor i konferansjer, zwany "Mr. Las Vegas". Na scenie, obok tradycyjnych tancerzy, wystąpili na żywo m.in. Robbie Robertson, Joanne Shenandoah, Joy Harjo, R. Carlos Nakai, Robert Miarabal, Litefoot i grupa Redbone. W ich koncertach, obok różnych elementów współczesnych, pojawiły się liczne akcenty tradycyjne: tematyka i język tekstów, charakterystyczne instrumentarium akustyczne, kostiumy i scenografia, ukazując zebranym całą różnorodność i piękno muzyki tubylczych korzeni.
Poniżej zamieszczamy listę zdobywców Nammy '98 w poszczególnych kategoriach.

A) Artysta/grupa roku:  Black Lodge Singers
B) Piosenka roku:   "Warrior" - Walela
C) Najlepszy artysta pop:  Buffy St. Marie
D) Debiut roku:   Walela
E) Najlepsza artystka:  Joanne Shenandoah
F) Najlepszy artysta:   R. Carlos Nakai
G) Autor tekstów roku:  Robert Mirabal
H) Płyta roku:   "Songs for Indian Veterans" - American Warriors (Rykodisc)
I) Najlepszy arysta rap:  Litefoot
J) Najlepszy artysta blues/jazz: Fredrick Whiteface
K) Najlepszy flecista roku:  R. Carlos Nakai
L) Najlepszy album pow-wow roku: :Enter the Circle" - Blck Lodge Singers (Canyon)
M) Najlepszy album tradycyjny: "Peyote Songs" - Primeaux & Mike (Canyon)
N) Najlepsza grupa folk/country: Apache Spirit
O) Najlepszy album New Age: "Two World Concerto" - Nakai, Black Lodge Singers (Canyon)
P) Najlepszy album instrumentalny: "Two World Concerto" - Nakai, Black Lodge Singers (Canyon)
R) Najlepszy producent:  Tom Bee
S) Najlepszy album dziecięcy: "All Spirits Sing" - Joanne Shenandoah
T) Największy wkład nie-tubylczego artysty: "The Native Heart" - Gary Stroutsos
      "Honor the Earth" - Indigo Girls
 Nagrody za całokształt osiągnięć: Fredrick Whiteface
     Robbie Robertson
 Panteon Sławy:   Buddy Red Bow
     Jimy Hendrix
 Żywa Legenda:   John Trudell