Peltier na Prezydenta!

 

Harvey Arden, pisarz i redaktor książki Leonarda Peltiera ("Prison Writings") zainicjował ogólnokrajową kampanię pod hasłem "Peltier na Prezydenta!". Na rok przed wyborami prezydenckimi w USA pragnie on zachęcić możliwie dużą liczbę wyborców do zgłoszenia Peltiera jako kandydata na prezydenta w zbliżających się prawyborach i wyborach powszechnych.

Trudno oczekiwać, by kampania ta mogła poważnie zagrozić głównym kandydatom partii demokratycznej lub republikańskiej, ale też nie o to chodzi. Jej celem jest wykorzystanie kampanii przedwyborczej do zwrócenia uwagi rywalizujących kandydatów do Białego Domu na sprawę Leonarda Peltiera i - szerzej - na problemy tubylczych Amerykanów. Chodzi też o nakłonienie możliwie wielu wyborców do zasygnalizowania, że w swych decyzjach kierować się będą między innymi stosunkiem kandydatów do spraw Indian, kwestii sprawiedliwości i przestrzegania praw człowieka w USA.

Kampania "Peltier na Prezydenta!" ma być też kolejną okazją do nadania rozgłosu sprawie uwięzionego działacza AIM i przekonania Prezydenta (obecnego lub przyszłego) oraz przedstawicieli aparatu sprawiedliwości, że szerokie zainteresowanie jego sprawą nie powinno być dłużej ignorowane, a sam Leonard powinien zostać wreszcie ułaskawiony lub warunkowo zwolniony.

Cień