Leonard Peltier słowami władz USA

Dziesięć powodów, dla których - według władz -
Leonard Peltier powinien zostać uwolniony...


1. "Rząd Stanów Zjednoczonych musi podzielić się odpowiedzialnością za strzelaninę z 26 czerwca... Okazało się, że FBI było na równi winne strzelaninie..."

- Gerald Heaney, sędzia Sądu Apelacyjnego Ósmego Obwodu, w liście popierającym ułaskawienie Leonarda Peltiera.

2. "Nie możemy udowodnić kto zastrzelił tych agentów. Pomagał i nakłaniał, niezależnie od tego, kto ostatni strzelał. Byc może sam pomagał i nakłaniał. I mam nadzieję, że ława przysięgłych uwierzy, że ostatecznie to on zrobił to wszystko. A napewno pomagał i nakłaniał."

- Oskarżyciel Lynn Crooks przed Sądem Apelacyjnym, 15 października 1985.

3. Czy nie widzicie... ,że to co się stało, stało się w taki sposób, iż nadaje to pewnej wiarygodności twierdzeniu..., że Stany Zjednoczone są gotowe uciec się do wszelkich metod, by sprowadzić kogoś do Stanów Zjednoczonych z Kanady. A jeśli są gotowi do tego, muszą być także zdolni do sfabrykowania dowodów."

- Sędzia Donald Ross, Sąd Apelacyjny Ósmego Obwodu, nawiązując do wymuszonych i sfałszowanych oświadczeń wykorzystanych do ekstradycji Leonarda Peltiera z Kanady. Stenogram z postępowania (argumenty ustne) w procesie USA v. Peltier, CR C77-3003 "Wniosek o unieważnienie wyroku i o nowy proces," w 7326-7.

4. Dalekopis FBI z 2 grudnia 1975 wskazujący, że Evan Hodge{ekspert balistyczny FBI} wykonał test iglicy na AR-15 z Wichita (przypisywanym przez rząd Leonardowi Peltierowi} natychmiast po tym, jak go otrzymał i porównał z nabojami znalezionymi na miejscu. W przeciwieństwie do jego zeznania podczas rozprawy, że test nie dał jednoznacznego wyniku, ta notatka mówiła w podsumowaniu, że karabin miał "inną iglicę", niż broń użyta podczas strzelaniny. Ten uniewinniający dowód został zatajony przed obroną i odkryty dopiero kilka lat po rozprawie, wraz z ujawnieniem dokumentów dzięki ustawie o wolności informacji.

5. "Są tylko dwie alternatywy... dla twierdzenia rządu, że łuska kalibru .223 wypadła do bagażnika samochodu Colera, kiedy strzelano do agentów z AR-15 z Wichita. Pierwsza alternatywa, to że łuska kalibru .233 została włożona do samochodu Colera albo przed jej znalezieniem przez prowadzących śledztwo agentów, albo przez agentów, którzy donieśli o jej znalezieniu. Druga alternatywą jest, że we wnętrzu samochodu znaleziono i wysłano do laboratorium FBI łuskę, która nie pasowała, a następnie zastąpiono ją łuską pasującą, kiedy znaczenie jej pasowania do AR-15 z Wichita stało się oczywiste."

- Panel sędziów apelacyjnych, Sąd Apelacyjny Ósmego Obwodu, "Apelacja od wyroku Federalnego Sądu Okręgowego dla Okręgu Dakoty Północnej", op. cit., s. 16. Sąd uznał, że kluczowe dowody przeciwko Peltierowi mogły zostać sfabrykowane, ale stwierdził dalej: "Uznajemy, że istnieją tu dowody niewłaściwego zachowania się części agentów FBI, ale nie jesteśmy skłonni przypisywać im większych nieprawidłowości."

6. "Przysięgli zgodzili się z twierdzeniem obrony, że w rezerwacie panowała atmosfera strachu i przemocy, i że być może oskarżeni mogli strzelać w obronie własnej. Chociaż wykazano, że oskarżeni (Dino Butler i Bob Robideau) strzelali w kierunku agentów, to uznano, że nie była to przesada w gorączce walki."

- Przewodniczący Rady Przysięgłych Robert Bolin, po uniewinnieniu Butlera i Robideau za ich rolę w strzelaninie.

7. Leonard Peltier był przeznaczony przez FBI do "neutralizacji" już na wiele lat przed stzelaniną, w 1972 dwóch będących po służbie policjantów z Milwaukee pobiło Peltiera a następnie oskarżyło go o usiłowanie morderstwa. Zdarzyło się to po tym, jak jeden z funkcjonariuszy pokazał zdjęcie Peltiera jego dziewczynie i chwalił się, że "złapie dla FBI kogoś ważnego" (USA v. Peltier, CR 77-3003-1, Sąd Federalny Okręgu Dakota Północna, listopad 1990, s. 12). Oba incydenty są w pełni zgodne z opracowanym przez FBI programem COINTEL, wymierzonym przeciwko osobom i grupom prowadzącym działalność polityczną.

8. "Niewiele uczyniono, by znaleźć winnych licznych morderstw w rezerwacie, ale kiedy ginie dwóch białych, kosztem setek milionów dolarów sprowadza się ludzi z całego kraju."

- Przewodniczący Komisji Praw Obywatelskich Arthur J. Flemming o reakcji na śmierć dwóch agentów FBI, (też jego własnymi słowami) "nazwyczaj przesadna reakcja, nosząca znamiona zemsty... inwazja typu wojskowego na pełną skalę" na rezerwat Pine Ridge.

9. "...FBI było zdecydowane dostać ruch AIM i całkowicie go zniszczyć."

- Sędzia Fred Nichol, po przewodniczeniu "Procesowi przywódców Wounded Knee", cytowany w "New York Times", 17 września 1974.

10. "Nie wiemy, kto zastrzelił tych agentów."

- Oskarżyciel Lynn Crooks w Sądzie Apelacyjnym, 9 listopada 1992, s. 12 stenogramu argumentów ustnych.

Tłumaczenie: Winet; Konsultacja: Cień
(Polska Grupa Poparcia Leonarda Peltiera)


Powrót na początek strony

Powrót do spisu treści

Powrót do strony głównej