12.X.1492 – 12.X.2003

 

511 lat ludobójstwa

 

 

Dzień Solidarności z Tubylczymi Amerykanami

                                                           

12. października 2003; godzina 12:00

Ambasada USA, Warszawa, Al. Ujazdowskie 29/31

 

RELACJA Z AKCJI

Bluewind: 0691 326 312; bluewind@indianie.eco.pl

 

ok. godz. 18:00 – przegląd filmów o tematyce indiańskiej – „LAKOTA WOMAN”, „THUNDERHEART”

Z racji, że spotykamy się w prywatnym mieszkaniu o ograniczonej powierzchni – prośba o potwierdzenie chęci uczestnictwa telefonicznie – 0691 326 312. Wtedy też zostanie podane miejsce spotkania. Możliwość dyskusji po seansach.

 

11:30 – Al. Ujazdowskie 29/31 – zaczynamy się zbierać

12:00 – 13:00 – happening pod ambasadą

(planowane: informacja o celu spotkania, okadzenie szałwią, przedstawienie zarysu podboju Ameryki oraz współczesnej sytuacji Tubylczych Amerykanów; rozdawnictwo ulotek, zbieranie podpisów pod petycjami etc.)

13:00 – zakończenie akcji – w zależności od warunków atmosferycznych udanie się w stronę Łazienek lub Starego Miasta – (rozdawnictwo ulotek, spotkania prywatne)

 

* * * *

 

Oficjalna informacja wysłana do mediów:

 

Dnia 12. października br. o godzinie 12:00 odbędzie się happening pod Ambasadą Amerykańską w Warszawie pod hasłem „Dzień solidarności z Tubylczymi Amerykanami”.

Akcja organizowana jest przez KOLA International – Polska oraz Polski Ruch Przyjaciół Indian. Poprzez tę akcję chcemy przypomnieć o wkładzie Tubylczych Amerykanów w dorobek światowej kultury, przeciwstawić się stereotypom dotyczącym Tubylczych Amerykanów oraz informować o historycznej jak i obecnej sytuacji Indian.

 

Serdecznie zapraszamy,

 

Dariusz „BluewindKachlak

 

KOLA International – Polska

Polski Ruch Przyjaciół Indian

 

 

 

Z ulotki propagującej akcję:

 

Powszechnie wiadomo, że Kolumb nie odkrył Ameryki, dotarł do kontynentu zamieszkanego od tysięcy lat przez ludzi niesłusznie nazwanych Indianami. Samą Amerykę Północną zamieszkiwało w czasach Kolumba ponad 500 narodów. Miały one własną kulturę, wierzenia. Od przybycia tam pierwszych Europejczyków, rozpoczął się trwający do dzisiaj proces wyniszczania jej tubylczych mieszkańców.

Dzisiaj, 511 lat od tamtych wydarzeń, my, polscy Przyjaciele Indian, wspólnie z grupami poparcia dla Tubylczych Amerykanów na całym świecie, chcemy wyrazić naszą solidarność z Pierwszymi Narodami. Popieramy walkę o zachowanie ziem, praw do własnej kultury, języka, religii, tradycji.

Tubylczy Amerykanie nie mają powodów do świętowania tak zwanego "Dnia Kolumba". Wydarzenia, które nastąpiły po jego dotarciu do Ameryki, do dzisiaj są głęboką raną w pokoleniach żyjących na skraju nędzy i ubóstwa, są bolącym wspomnieniem utraconej wolności i narzuconemu jarzmu cywilizacji białego człowieka.

Wspólnie z plemionami indiańskimi, opowiadamy się za uznaniem dnia 12. października Dniem Tubylczych Amerykanów oraz za ogólnoświatowym uznaniem dorobku kultur indiańskich w rozwój światowej kultury.

Apelujemy o uwolnienie przywódców Ruchów Indiańskich, o przestrzeganie przez USA podstawowych praw człowieka, zagwarantowanie wolności kulturowej i religijnej dla tubylczych Amerykanów.

Mamy nadzieję, że nasz głos poparcia, połączony w tej chwili z ludźmi na całym świecie, będzie głosem Pokoju i Nadziei na kolejne lata wspólnej drogi po Matce Ziemi.

 

ORGANIZATORZY:

 

 

 

 

 

 

 

KOLA International – Poland

www.indianie.eco.pl/kola.htm

 

 

 

 

 

 

 

Polski Ruch Przyjaciół Indian

www.indianie.eco.pl

 

Relacje z poprzednich akcji:

http://www.indianie.eco.pl/bylo/columbus92.htm

http://www.indianie.eco.pl/bylo/columbus.htm

http://www.indianie.eco.pl/bylo/colrel.htm