Oneidzi gospodarzami indiańskich GRAMMY 2003

 

Po raz trzeci w historii amerykańska Akademia Płytowa, wręczając doroczne nagrody Grammy, honoruje m.in.osiągnięcia amerykańskich Indian w zakresie nagrań muzycznych, przyznając specjalną nagrodę Grammy. Po raz pierwszy też Naród Indian Oneida i należąca do niego w 100% firma medialna Four Directions Entertainment z siedzibą w Los Angeles będzie gospodarzem mającej się odbyć 22 stycznia 2003 roku w Times Square Studios w Nowym Jorku oficjalnej ceremonii honorujacej indianskich artystow nominowanych do tej nagrody.

"To zaszczyt być gospodarzem oficjalnego święta Grammy" - powiedział Ray Halbritter, przedstawiciel i dyrektor wykonawczy Oneida Indian Nation. "Pragnę podziękować osobiście Akademii Płytowej za uznanie istotnego wkładu tubylczych Amerykanów w amerykańską scenę muzyczną i za uwzględnienie nas podczas nadchodzącego święta w tak zauważalny sposób".

Uroczystość uświetnią niektóre z najlepszych współczesnych talentów muzycznych, w tym Martha Redbone, nagrodzona indiańską nagrodą NAMA Debiutantka Roku 2002 z plemienia Blackfeet i dwukrotnie nominowany do nagrody NAMA Mohawk Jimmy Wolf. Podczas specjalnej ceremonii przedstawiciele Carol M. Baldwin Breast Cancer Research Fund - fundacji na rzecz zwalczania raka piersi - otrzymają od Oneidów znaczną dotację finansową.

Wśród nominowanych w tym roku do nagrody Grammy w kategorii "Najlepszy Album Muzyczny Tubylczych Amerykanów" znaleźli się Burning Sky za "Spirit in the Wind," Redheart za "Sacred Season," Vince Redhouse za "Faith in the House," Randy Wood za "Round Dance the Night Away" i Mary Youngblood za album "Beneath the Raven Moon".

W gronie zaproszonych na ceremonię indiańskich artystów zabrakło wybitnej piosenkarki i kompozytorki z plemienia Oneidów, wielokrotnie nagradzanej nagrodami NAMMY Joanne Shenandoah, której rodzina należy do opozycyjnej grupy Oneidów krytykujących despotyczne ich zdaniem rządy Raya Halbrittera.

Na podstawie internetu opracował Cień