"Indian Summer" - IX Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Biskupin, 20-28 września 2003

IX Festyn Archeologiczny zatytułowany "Indian summer" będzie biskupińskim pożegnaniem tegorocznego, upalnego lata. Po raz kolejny organizatorzy festynu zapraszają do odbycia wieloetapowej podróży w przeszłość nie tylko naszego, "starego" kontynentu. W tym roku będzie wyjątkowa okazja do poznania dorobku kulturowego przodków mieszkańców Ameryki Północnej.

Prawie każdy mężczyzna przeżywał w dzieciństwie fascynację tajemniczym światem Indian. W czasie trwania "babiego lata" festynowi goście poznają bogactwo dziedzictwa po rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej - indiańskich plemionach zamieszkujących "nowy kontynent" od Nowego Meksyku po Alaskę. Tradycyjne rzemiosła Indian zaprezentują specjalni goście ze Stanów Zjednoczonych. Wysokiej klasy indiańskim specjalistom z rezerwatów towarzyszyć będą polscy miłośnicy kultury indiańskiej stowarzyszeni w Polskim Ruchu Przyjaciół Indian. W zorganizowanej przez HANTAJO indiańskiej wiosce będzie można poznać sposoby stawiania i rozkładania indiańskiego tipi. Odbywać się będą pokazy lepienia i malowania glinianych naczyń, wyplatania pojemników z wikliny, garbowania, barwienia i szycia skór, wykonywania strojów kobiecych i męskich oraz zdobienia ich różnymi technikami (koralikami, kolcami jeżozwierza, tzw. quill, glinkami i barwnikami), wytwarzania "łapaczy snów", amuletów, talizmanów i ozdób, a nawet można będzie skosztować tradycyjnych indiańskich potraw.

W INDIAŃSKIEJ WIOSCE będzie można wysłuchać interesujących opowieści o codziennym życiu Indian, o rodzinie, roli kobiety, mężczyzny i dziecka o wierzeniach Indian i obrzędach z nimi związanymi. Grupa MAKA SAPA zaprezentuje pieśni indiańskie, a zespół HUU-SKA LUTA tańce. Odbędą się pokazy tradycyjnych tańców mężczyzn i kobiet i stylizowanych tańców związanych z obrzędami indiańskimi. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w warsztatach tańca zwiadowców i tańca niedźwiedzia. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje wiadomości o Indianach i biegłość w nowo wyuczonych umiejętnościach w codziennie odbywających się, licznych konkursach oraz bawić się biorąc udział w tradycyjnych grach indiańskich, np. biegu Apacza, rzutu na róg czy równoważni czejeńskiej. Festynowi towarzyszyć będzie wystawa prezentująca dziedzictwo indiańskich cywilizacji utworzona z eksponatów wypożyczonych z muzeów archeologicznych i etnograficznych oraz pochodzących ze zbiorów prywatnych.

Festynowi goście będą mieli wyjątkową okazję porównania umiejętności indiańskich specjalistów i polskich rzemieślników. Przez cały czas trwania festynu, podobnie jak w poprzednich latach, ponad stu wykonawców z różnych krajów starego kontynentu i z Polski będzie prezentować wytwarzanie przedmiotów będących replikami zabytków archeologicznych z różnych okresów. Każdy będzie mógł wzbogacić swoją wiedzę z różnych dziedzin wytwórczości. Od pierwszego festynu biskupińskim spotkaniom ze zwiedzającymi patronuje idea: "poczuj tradycję i historię, ucz się bawiąc, baw się ucząc". Wykonawcy podzielą się swoją wiedzą i pomogą wykonać repliki zabytków.

Codziennie będzie można podziwiać kunszt rzemieślników, brać udział w konkursach i warsztatach. Odbywać się będą pokazy walk kilku bractw wczesnośredniowiecznych oraz prezentacje późnośredniowiecznej sztuki wojennej. Pokazy walk uatrakcyjni udział grup uczestniczących w scenach walk w filmie Jerzego Hoffmana, "Stara baśń", nakręconych w ubiegłym roku w Biskupinie i okolicach. Termin festynu zbiegnie się z premierą filmu - ostatnich dniach trwania festynu odbędą się w specjalnie pozostawionych do tego roku dekoracjach filmowych spotkania z twórcami i aktorami grającymi w filmie, ilustrowane scenami walk.

ZAPRASZAMY

  

Ceny biletów:

Zgłoszenia grup zorganizowanych pod nr tel. (052) 3025025, 3025055

Noclegi - Gminny Ośrodek Informacji Turystycznej - (052) 3025052