Muckleshoot: łosoś i komputer w każdym domu

Dziesiątki Indian Muckleshoot z rezerwatu w stanie Waszyngton na Północno-Zachodnim Wybrzeżu ustawiły się w pewien wrześniowy poranek 2003 roku w kolejce. Kilka miesięcy wcześniej Rada Plemienna postanowiła przeznaczyć 1 milion dolarów na modernizację używanych komputerów przekazanych mieszkańcom rezerwatu w ramach podobnego programu w 1999 roku. Tego dnia przyjmowano wnioski, których realizacja sprawić ma wkrótce, iż w każdym gospodarstwie domowym w rezerwacie znajdować się bedzie komputer.

W ciągu jednego tylko dnia urzędnicy plemienni przyjeli 361 podań. Do skorzystania z programu modernizacji komputerów stacjonarnych i laptopów w domach mieszkańców rezerwatu Muckleshoot, położonego ok 40 km na południe od Seattle, uprawnionych jest około 500 tubylczych rodzin. Fundusze na program pochodzą z dochodów z plemiennego kasyna. Z tego samego źródła finansowane są także stypendia dla indiańskiej młodzieży i inne oświatowe programy w rezerwacie.

Muckleshoot Indian Nation, podobnie jak inne plemiona z nadbrzeżnej części stanu Waszyngton, należą do rodziny Salish i od ponad tysiąca lat utrzymywali się głównie z połowów łososia. Stały wzrost liczby ludności w regionie i spadek ilości ryb w okolicznych rzekach zmusił ich jednak stopniowo do zmiany stylu życia i źródeł utrzymania. Na szczęście tzw. "wojny rybackie" toczone z władzami w latach 70. zakończyły się decyzją sądu o przyznaniu Indianom prawa do współzarządzania zasobami wód i lasów w obejmującym m.in. rezerwat i miasto Seattle okręgu King County, co pozwoliło zachować w pewnym stopniu także tradycyjne zajęcia i zapewnić tradycyjnego łososia w menu każdej rodziny.

W 1970 roku plemię było właścicielem mniej niż jednego akra ziemi. Obecnie, dzięki prowadzonej działalności gospodarczej i kolejnym zakupom, istniejący od 1850 roku rezerwat Muckleshoot liczy już 1275 akrów a Indianie planują dalsze zwiększanie jego powierzchni. Umożliwiają to dochody z prowadzonego przez plemię od 1993 roku kasyna i salonu bingo. W reklamowanym jako "największe i najlepsze kasyno na Północnym Zachodzie" salonie gier hazardowych znajduje się 2000 automatów, 65 stołów do gry i pięć sal restauracyjnych.

Indianie Muckleshoot są dumni nie tylko ze swoich osiągnięć we współczesnym świecie, ale także z własnej przeszłości i plemiennych tradycji. Tradycje te symbolizuje flaga Narodu Indian Muckleshoot przedstawiająca na turkusowym tle godło plemienia - okrągłą tarczę z pięcioma orlimi piórami, dwiema fajkami i zarysem Mount Rainier - najwyższej góry w okolicy, świętej dla wielu tamtejszych plemion. Istnieją tylko trzy egzemplarze takiej flagi - jeden znajduje się w siedzibie Rady Plemiennej, drugi - w biurze przewodniczącego Rady a trzeci wykorzystywany jest podczas plemiennych imprez i świąt na wolnym powietrzu.

Oprac. Cień