Pożary niszczą rezerwaty Indian Kalifornii

Wiele kalifornijskich plemion zostało dotkniętych przez pożary rozprzestrzeniające się w południowej części stanu i obejmujące już ponad 600 tysięcy akrów (240 tys. ha). Ponad połowa rezerwatów w okręgu San Diego jest zagrozona pożarami lub już płonie, w wielu regionach brakuje energii elektrycznej i wody. Według Jima Fletchera z Biura do Spraw Indian (BIA) nigdy dotąd nie było w Kalifornii pożarów, które pochłonęłyby tyle ofiar w ludziach, ogarnęły tak duży obszar i przyniosły tak duże straty materialne.

Pożar w Rezerwacie La Jolla zmusił mieszkańców do ewakuacji, a ogień zniszczył juz 117 domów i 100 innych konstrukcji. W rezerwacie San Pasqual zginęła 16-letnia dziewczyna, a usiłujący ją uratować 21-letni indiański żołnierz, który właśnie wrócił z Iraku, został ciężko ranny. W rezerwacie tym spłonęło 67 z 68 znajdujących się tam domów.

Grupa Indian Mission z Barona straciła 40 domów, a w poblizu rezerwatu śmierć w płomieniach poniosło juz 8 osób. Podejrzewa się, że przyczyną tamtejszych pożarów mogą być podpalenia, ale póki co brak jest podejrzanych. 20 domów straciła grupa San Luiseno z Rincon, pożar ograrnął też cały teren (16000 akrów / 6400 ha) Rezerwatu Capitan Grande, ale brak doniesień o stratach materialnych.

Spłonęła już połowa Rezerwatu Viejas, ale brak danych o zniszczeniach domów. Indianie z Rezerwatu San Manuel, w którym spłonęła już większość roślinności, obawia się o związane z tym o skutki erozji. W związku z zagrożeniem pożarowym ewakuowano także ludność z rezerwatów Jamul, Santa Ysabel i Mesa Grande. Zagrożone ogniem, dymem oraz opadającymi popiołami są też południowokalifornijskie rezerwaty Sycuan i Jamul.

Indianie z sąsiednich terenów i całego kraju oferują pomoc poszkodowanym tubylcom z południa Kalifornii. Stowarzyszenie Indiańskich Gier Hazardowych Narodów Kalifornii (CNIGA) utworzyło w indiańskim banku w La Mesa (Borrego Springs Bank) specjalny fundusz, na którym gromadzi fundusze z przeznaczeniem na pomoc indiańskim ofiarom katastrofalnych pożarów. Zespoły strażackie z 13 plemion Oklahomy zadeklarowały gotowość do natychmiastowego włączenia się w akcję ratunkową. Indiańscy strażacy brali już w tym roku udział w 130 akcjach gaśniczych, głównie na południowym wschodzie USA.

Oprac. CieńKalifornia zwyciężyła z żywiołem