MUZYCZNE NAGRODY I SKANDALE

 

NAMA 2003

Lista nagrodzonych Nagrodami Muzycznymi Tubylczych Amerykanów za rok 2003

 

 

GRAMMY 2004

W tym roku po raz czwarty wręczono nagrodę amerykańskiego przemysłu muzycznego w kategorii Najlepsze Nagranie Tubylczych Amerykanów. Nominacje do tej prestiżowej nagrody otrzymały płyty:

Nagrodę Grammy za rok 2004 zdobyła grupa Black Eagle z Puebla Jemez w Nowym Meksyku, od 1989 r. wykonująca północną odmianę muzyki pow-wow. Liderem 20-osobowego zespołu jest Malcolm Yepa. Grupa była już nominowana do Tubylczej Grammy w roku 2002 za album Life Goes On. Hand Drum & Round Dance Songs, ale statuetkę otrzymali wówczas Verdell Primeaux & Johnny Mike za Bless The People. Harmonized Peyote Songs.

Warto wspomnieć, iż pierwszą Grammy w tej kategorii otrzymała w 2001 roku składanka Gatering of Nations z muzyką live z pow-wow, zaś w roku ubiegłym płytą Beneath the Raven Moon triumfowała flecistka Mary Youngblood.

Podczas ceremonii rozdania tegorocznych Nagród Grammy nie obyło się bez skandalu, który poruszył nie tylko środowiska indiańskie. Nagrodzona za Najlepsze Nagranie Rap grupa OutKast wystąpiła na scenie z blondynkami w skąpych zielonych "indiańskich" strojach, czarny perkusista grał w wielkim pióropuszu, a z tipi na scenie unosił się dym. Wielu widzów uznało ten show za rasistowski i obraźliwy dla tubylczych Amerykanów, krytykując tego typu występy oraz grożąc bojkotem telewizji CBS i Komitetu Grammy. W rezultacie rzecznik CBS wyraził ubolewanie i przeprosił "wszystkich, których koncert mógł urazić".

Cień