Tubylcze nominacje do GRAMMY 2005


Tegoroczne nominacje do prestiżowej muzycznej nagrody GRAMMY w ustanowionej cztery lata temu kategorii "muzyka tubylcza" obejmują zarówno ulubieńców wszystkich pow-wow - grupe Black Lodge Singers, jak i współczesnego indiańskiego piosenkarza Billy Millera.

Dla Millera, znanego piosenkarza i kompozytora muzyki folkowej i rockowej, który pochodzi z rezerwatu Stockbridge-Munsee w Wisconsin, ale na co dzień mieszka w Nashville i występował już z takimi artystami, jak Willie Nelson czy Eddie Vedder (z grupy Pearl Jam), jest to pierwsza nominacja do nagrody GRAMMY.

Pozostali wyróżnieni byli już nominowani do tej nagrody w przeszłosci, a są wsród nich: grupa Black Eagle, flecistka Mary Youngblood i wokalistka z plemienia Oneidów Joanne Shenandoah.

Zwycięzcy 47. rozdania nagród GRAMMY zostaną ogłoszeni podczas wielkiego telewizyjnego show 13 lutego 2005 roku w Los Angeles. W ubiegłych latach kategorię tę zdominowały tradycyjne grupy bębniarzy, co wzbudziło kontrowersje ze strony wykonawców i miłosników bardziej współczesnych odmian muzyki tubylczej, takich jak rock czy rap. Póki co jednak starania o utworzenie kolejnych kategorii dla artystów wykonujących różne rodzaje muzyki inspirowanej tubylczymi kulturami nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Dla kontrastu, organizatorzy siódmej już ceremonii rozdania Muzycznych Nagród Tubylczych Amerykanów (NAMA), która odbędzie się 10 lutego 2005 roku w Seminole Hard Rock Hotel w Hollywood na Florydzie, zapowiedzieli nominacje do ponad trzydziestu kategorii muzyki tubylczej.

Dla Billa Millera uczestnictwo w obu ceremoniach oznaczać będzie koniecznosc błyskawicznego przeniesienia się z Hollywood na Florydzie do Hollywood w Kalifornii. Ale trudno sie dziwić przyzwyczajonemu do życia w trasie wziętemu artyscie, że nie ma zamiaru narzekać.

Cień