12.X.1492 - 12.X.2005

513 lat ludobójstwa na Tubylczych Amerykanach

Cień: "Pomyślmy, co świętujemy..."


Powszechnie wiadomo, że Kolumb nie odkrył Ameryki, tylko dotarł do kontynentu zamieszkanego od tysięcy lat przez ludzi niesłusznie nazwanych Indianami. Samą Amerykę Północną zamieszkiwało w czasach Kolumba ponad 500 narodów. Miały one własną kulturę, wierzenia, struktury. Od przybycia tam pierwszych Europejczyków, rozpoczął się trwający do dzisiaj proces wyniszczania jej tubylczych mieszkańców.

Dzisiaj, 513 lat od tamtych wydarzeń, my, polscy Przyjaciele Indian, wspólnie z grupami poparcia dla Tubylczych Amerykanów na całym świecie, chcemy wyrazić naszą solidarność z Pierwszymi Narodami. Popieramy walkę o zachowanie ziem, praw do własnej kultury, języka, religii i tradycji. Solidaryzujemy się w dążeniach do poszanowania praw Pierwszych Amerykanów.

Tubylczy Amerykanie nie mają powodów do świętowania tak zwanego "odkrycia". Wydarzenia, które po nim nastąpiły, do dzisiaj są głęboką raną w pokoleniach żyjących na skraju nędzy i ubóstwa, są bolącym wspomnieniem o utraconej wolności i narzuconemu jarzmu cywilizacji białego człowieka.

Wspólnie z plemionami indiańskimi, opowiadamy się za uznaniem dnia 12 października Dniem Tubylczych Amerykanów oraz za ogólnoświatowym uznaniem dorobku kultur indiańskich w rozwój światowej kultury.

Apelujemy o uwolnienie przywódców Ruchów Indiańskich, o przestrzeganie przez Rząd Amerykański podstawowych praw człowieka, zagwarantowanie wolności kulturowej dla tubylczych Amerykanów.

Mamy nadzieję, że nasz głos poparcia, połączony w tej chwili z ludźmi na całym świecie, będzie głosem Pokoju i Nadziei na kolejne lata wspólnej drogi po Matce Ziemi.


Relacje z akcji 12 października z ubiegłych lat 

Kolumb ty draniu! - relacja z akcji PRPI pod ambasadą USA i Kanady

http://www.indianie.eco.pl/bylo/colrel.htm - 2000

http://www.indianie.eco.pl/bylo/columbus.htm

http://www.indianie.eco.pl/r2003/acd.htm - relacja z 2003

http://www.indianie.eco.pl/r2003/pocodemo.htm - Po co demonstrować?

http://www.indianie.eco.pl/r2003/columbus2003_pliki/galeriagreg.htm - Galeria zdjęć z 2003