Blackfoot  Crossing  Historical Park

 

Otwarcie największego muzeum Pierwszych Narodów w Kanadzie

 

Położenie – prowincja Alberta, 110 km na wschód od Calgary, w Siksika

 

Po dlugich 22 latach planowania, zbierania funduszy, organizowania i budowy, w koncu, w srode 18 lipca 2007 lipca odbylo sie uroczyste oficjalne otwarcie najwiekszego,   liczacego  5,7 tys. m.kw  (na terenie obejmujacym 800 hektarow), muzeum i centrum kultury Pierwszych Narodow w Kanadzie, Blackfoot Crossing Historical Park (Centrum  Historyczne  - Przesmyk Czarnych Stop). Blackfoot Crossing powstalo z inicjatywy, jest wlasnoscia i bedzie zarzadzane przez plemiona okreslane mianem Konfederacji Czarnych Stop (Siksika, Kainaa, Piikani oraz Tsuu T’ina) , ktorych to wodzowie w 1877 roku, w tym miejscu wlasnie podpisali traktat z rzadem kanadyjskim, znany jako Treaty 7.  Choc od wielu lat spolecznosci autochtoniczne Alberty nosily sie z zamiarem utworzenia wlasnego muzeum kultury i historii,  konkretne dzialania rozpoczeto 20 lat temu,  w czasie obchodow setnej rocznicy podpisania traktatu, ktora to ceremonia odbyla sie  z udzialem brytyjskiego nastepcy tronu, Ksiecia Karola. Podobno to wlasnie Ksiaze Karol poddal wtedy pomysl wybudowania centrum. Wkrotce potem, poczatkowe zamierzenia otwarcia malego muzeum ze zbiorami kultury materialnej Czarnych Stop, rozrosly sie do planow powstania calego osrodka historyczno-kulturalno-turystycznego i biznesowego, a skupiajacego nie tylko muzeum, ale rowniez sale konferencyjne, kinowa, centrum edukacji oraz sklep z pamiatkami, bizuteria i wyrobami artystycznymi wielu Pierwszych Narodow Kanady. Marzenia przybraly realny ksztalt pare dni temu. Na ceremonie otwarcia przybyli przedstawiciele rzadu federalnego i prowincji Alberta, Rada Starszych i wodzowie Czarnych Stop oraz starszyzna plemienna. Jack Royal, ktory jest przewodniczacym zarzadu osrodka, powiedzial „ Wychowalem sie na tym terenie, znam jego dzieje i historie. Ilez razy mialem okazje patrzec na plany, rysunki i wykresy tego miejsca. Teraz,  gdy spaceruje  po salach, wciaz nie opuszcza mnie wrazenie surrealizmu, ale jest to mile doznanie. Ogarnia mnie tez uczucie pokory, ale jednoczesnie rozpiera mnie duma.” Jack Royal mowil rowniez o zainteresowaniu jakie placowka juz zdazyla wzbudzic za oceanem-  „Na dlugo zanim oficjalnie otworzylismy centrum, kontaktowano sie z nami i proszono o informacje. Przyjechal  nawet wlasciciel niemieckiej agencji  turystycznej, ktory po zwiedzeniu osrodka mial ochote na nabycie prawa wylacznosci do organizowania wycieczek z Niemiec”

 

W Blackfoot Crossing oprocz wyzej wymienionych atrakcji i placowek, znajduje sie rowniez restauracja serwujaca tradycyjne indianskie przysmaki, odbywac sie tutaj beda pokazy i tance, a w parku-skansenie, oprocz rzedu tipi stanie ziemianka Mandanow.  W indianskiej wiosce wybudowanej dla turystow, goscie beda mieli okazje skosztowania pieczeni z dziczyzny i spedzenia nocy pod gwiazdami prerii, w autentycznym indianskim stozkowym namiocie. Duza czesc ekspozycji muzealnych poswiecona jest szkolom z internatami (residential schools) i ich roli w pozbawianiu Indian tozsamosci i kultury. 

 

Koszt budowy i uruchomienia tego niezwyklego osrodka wyniesie w sumie 33 mln dolarow kanadyjskich, z czego 3 miliony stanowi wartosc historycznych, autentycznych ekspozycji obrazujacych kulture Czarnych Stop. Imponujacy architektonicznie glowny budynek,  nawiazujacy swym ksztaltem i ozdobnymi motywami oraz wykonczeniem wnetrz do indianskich kultur prerii, polozony jest na szczycie wzgorza, z ktorego roztacza sie widok na pofaldowane pagorki i glebokie wawozy, na Alberta Badlands. Widac stad rowniez miejsce pochowku jednego z najwiekszych przywodcow Czarnych Stop, wodza Crowfoot. Byl on glownym sygnatariuszem Traktatu 7.

John Kim Bell,  aktywista z plemienia Mohawk z Quebecu, z zawodu muzyk i kompozytor,  ktory jest autorem planu biznesowego placowki oraz glownym organizatorem jej otwarcia i uruchomienia powiedzial co nastepuje z okazji otwarcia Blackfoot Crossing Historical Park - „ Nie zamierzamy propagowac stereotypow.  Chcemy pokazac tradycje i historie takimi jakie byly, ale rownoczesnie pragniemy zapoznac odwiedzajacych z wspolczesnoscia i dynamika przemian naszej kultury. Indianskiej spolecznosci wlasnie na tym glownie zalezy. Pokazac dzisiejsza twarz. Najwyzszy czas, by zaczac isc do przodu.”

Na podstawie:

 

http://cp.horizon-news.com/lethherald/article_story.php?cpid=730624&ctgry=u

 

http://www.canada.com/calgaryherald/news/local/story.html?id=30e498d9-de3c-4ae7-9c86-2720add05388&k=27795

 

http://www.blackfootcrossing.ca/BCHP.pdf

 

http://www.siksikanation.com/blackfootcrossing.html

 

 

Zdjecia i film:

 

http://www.siksikanation.com/flythrough.html

 

http://www.empireiron.com/gallery.php?parentID=16&childID=33&childType=content&albumID=11&photoID=262

 

http://video.yahoo.com/video/play?vid=36965

 

 

oprac. Ewa z Kanady (22.07.2007)