Wierzę w dobroć ludzkości

 

Ze śmierci rodzi się życie. Z bólu rodzi się nadzieja. Tego nauczyłem się przez długie lata zagubienia. Zagubienia, ale nigdy nie rozpaczy. Nigdy nie straciłem nadziei, ani absolutnej wiary w słuszność mojego celu, którym jest przetrwanie mego Ludu.

Nie wiem, jak zbawić świat. Nie znam żadnych odpowiedzi, ani tej jednej Odpowiedzi. Nie mam tajemnej wiedzy, jak naprawić błędy dawnych i obecnych pokoleń. Wiem tylko, że bez współczucia i szacunku dla wszystkich mieszkańców Ziemi nikt z nas nie przetrwa - ani na to nie zasłuży.

Przyszłość, nasza wspólna przyszłość, przyszłość całej ludzkości musi opierać się na szacunku. Niechaj szacunek będzie sloganem i hasłem nowego milennium, w które wszyscy wspólnie wkraczamy. Tak jak sami pragniemy, by inni nas szanowali, tak i my powinniśmy okazywać szacunek innym.

Tkwimy w tym wszyscy - bogaci, biedni, czerwoni, biali, czarni, brązowi i żółci. Jesteśmy jedną ludzką rodziną. Dzielimy odpowiedzialność za naszą Matkę Ziemię i za wszystkich tych, którzy na niej żyją i oddychają.

Wierzę, że nasze dzieło pozostanie niedokończone, dopóki choć jeden człowiek pozostanie głodny lub maltretowany, dopóki choć jedna osoba będzie musiała ginąć na wojnie, dopóki choć jeden niewinny pozostanie w więzieniu i ktokolwiek będzie prześladowany za swoje przekonania.

Wierzę w dobroć ludzkości. Wierzę, że dobro może zwyciężyć, choć jedynie wielkim wysiłkiem. To nasz wysiłek, wysiłek każdego z nas, twój i mój.

Musimy być przygotowani na niebezpieczeństwo, które z pewnością stanie nam na drodze. Krytycy będą nas atakować, będą próbować nas rozdzielić i kpić z naszej szczerości. Ale jeśli nasze przekonania będą mocne, możemy odrzucić ich ataki i jeszcze bardziej umocnić się w naszym działaniu na rzecz Matki Ziemi, na rzecz naszych walk i przyszłych pokoleń naszych dzieci.

Nie ustawajcie w walce o pokój, sprawiedliwość i równość dla wszystkich ludzi. Bądźcie wytrwali we wszystkim, co robicie i nie pozwólcie nikomu, by zachwiał waszym sumieniem.

Sitting Bull powiedział: "Jako pojedyncze palce możemy zostać łatwo złamani, ale wspólnie tworzymy silną pięść".

W naszej walce zwyciężymy lub poniesiemy porażkę.

 

Leonard Peltier

 

Fragmenty książki Leonarda Peltiera "Prison Writings: My Life Is My Sun Dance" (Zapiski więzienne: moje życie jest Tańcem Słońca) St. Martins Press 1999, 256 stron, ISSN 0312203543, przełożył Marek Nowocień

Książka jest do nabycia m.in. w "Tawacinie", internetowej księgarni Amazon.com (cena wraz wysyłką do Polski - ok. 22 USD) lub w Komitecie Obrony Leonarda Peltiera (Leonard Peltier Defense Committee, P.O. Box 583, Lawrence, KS 66044, tel.: 785-842-5774 fax: 785-842-5796, e-mail: lpdc@idir.net). Dochody ze sprzedaży książki za pośrednictwem LPDC przeznaczane są na Fundację Obrony Leonarda Peltiera.