Nr 1[41] Wiosna 1998

 

 

JAK TO Z NAMI JEST

 

"Od ponad pięciuset lat ludzie na Zachodzie nie słuchali głosu Tubylców. Pasjonują się oni ich duchowością i jej praktykowaniem, ale co robią dla ich przetrwania? Może wolą dowiedzieć się o istnieniu jakiegoś ludu juz po jego wyginięciu?" - pyta Caroline Grenot z francuskiej organizacji Nitassinan.

Muszę przyznać, że z niepokojem patrzę na kierunek rozwoju polskiego ruchu indianistycznego, gdyż zaczyna w nim dominować zabawa i naśladowanie Indian. To dlatego nasze zloty cieszą się ostatnio takim powodzeniem (wystarczy zobaczyć, jak nas widzą redaktorzy pism, zamieszczających relacje zlotowe, no i te tytuły!), bo mamy coraz wiecej tipi i strojów, a od wielu juz lat nie zorganizowano żadnej sesji naukowej, co zaburzyło dawne proporcje w poznawaniu kultur indiańskich (zimą spotykamy się na wykładzie, latem w lesie).

Interesowanie się ludami, które wyginęły jest wygodne, choć mogłoby być trochę więcej kolorowych zdjęć. Kiedy jednak stykamy sie z rzeczywistością, z przedstawicielami ginących ludów, nie wiemy, co zrobić. Oczywiście nasza sytuacja jest nieco inna, gdyż Polska nigdy nie miała kolonii za oceanem, jak Francja. Możemy jednak poznawać współczesne życie Indian i nie bawić się w różne stowarzyszenia i obrzędy, czyli w odtwarzanie kultury, która w takim wydaniu nigdy nie istniała.

Redaktor

 

 

W numerze:

Pochwała Nowego - nieuchronność spotykania Indian i Europejczyków w artykule Jacka Koniecznego

NITASSINAN: Kraj Innu - Roman Bala proponuje zestaw artykułów poświęconych ludowi Innu z Labradoru:

Caroline Grenot - Przyszłość Innu pod znakiem zapytania

Fabrice Mignot - Historia Nitassinan i Nowej Francji

Innu znaczy ludzki - wywiad z Gerardem Simeonem

Poprzez sztukę - Waldemar Kuligowski przedstawia kilka sylwetek tubylczych artystów z Quebecu


Na następne Siedem Pokoleń - esej professora Glenna Morrisa o strukturach społecznych tubylców amerykańskich

Bracia North i pauniscy zwiadowcy - esej profesora Donalda F. Dankera o dziejach słynnych pauniskich zwiadowców, służących w armii amerykańskiej

"Cokolwiek tam budują, nie odpowiada to duchom naszych przodków..." - Beata Skwarska omawia spór wokół Góry Graham w Arizonie

Dokąd przynależymy - recenzja płyty Buffy St. Marie

Ponadto: galeria (Leon A. Rattler), poezja (Diane Burns), Zwierzenia Cienia, recenzje i sonda

Okładka: Adam Beach jako Squanto

Grafika: Małgorzata Starnawska i Katarzyna Miska




Powrót na początek strony

Powrót do spisu treści

Powrót do strony głównej