Indianie o sobie - 30 lat temu…


[ pierwszy raz po polsku! ]

zobacz także: Napisali 20 lat temu... * Co słychać u Indian (z ostatnich lat)? * Nowości z Kraju Indian

Ponieważ wciąż ciężko w Polsce o informacje o współczesnej historii Indian XX wieku, a zwłaszcza o poznanie ich własnego głosu o ważnych dla nich sprawach – przypominamy niektóre “gorące” tematy, którymi przed trzydziestu i dwudziestu laty żyły czasopisma Indian Ameryki Północnej. Większość poniższych notatek pochodzi z popularnego wówczas - i docierającego także do Polski - czasopisma "Akwesasne Notes", wydawanego przez Naród Mohawków z Akwesasne.

Od tamtej pory wiele zmieniło się w Kraju Indian i wiele z tych spraw to już mocno zamierzchła i zapomniana przeszłość. Jednak część ówczesnych tematów i opinii pozostaje aktualna, pewne nazwy i nazwiska wciąż są znane, a niektóre - znacząco wpłynęły na dalsze losy tubylczych Amerykanów. Z tego względu interesującym może być przypomnienie, jak postrzegało te sprawy poprzednie pokolenie Indian, dojrzewające do życia publicznego w burzliwych latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Niezależnie od ich – dyskusyjnego czasem - znaczenia dla samych Indian, często były to problemy i nazwiska znane i ważne w czasach budowania Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian - przynajmniej dla redaktorów radykalnych indiańskich gazet i wielu sympatyków tubylczych Amerykanów. Wpływając na poglądy ówczesnych indianistów, wpływały zarazem na przyszły kształt Ruchu. I dlatego też warte są poznania przez zainteresowanych zarówno złożonymi tubylczymi losami, jak i różnorodnymi korzeniami PRPI.

Czytając poniższe notatki pamiętajmy, że - choć czasem trudno w to uwierzyć - cofamy się w czasie o całe pokolenie...


Indianie o sobie - 30 lat temu (część I)

Indianie o sobie - 30 lat temu (część II)