Galeria z happeningu

La represión no es la solución! 

Represja nie jest rozwiązaniem!

20. czerwca 2009r. pod ambasadą Peru w Warszawie,

odbył się happening popierający walkę Indian amazońskiej dżungli do samostanowienia i prawa do własnej ziemi. Protestowano także przeciwko gwałtownym represjom skierowanym wobec Indian w okolicach miejscowości Bagua, Peru, gdzie według różnych źródeł zginęło do kilkudziesięciu Indian oraz kilkunastu przedstawicieli policji. Pamięci wszystkich ofiar tych krwawych wydarzeń zapalono znicze.

Happening został zorganizowany przez całkowicie prywatne osoby, które po informacjach w internecie dot. wydarzeń w Peru, wyraziły swoje stanowisko i chęć zorganizowania takiego happeningu na forach internetowych. Od czasu powstania pomysłu, do samego wydarzenia, włączyły się w jego realizację różne inne, całkowicie prywatne osoby. Niektóre z nich związane są jednak z ruchami ekologicznymi, pokojowymi czy indiańskimi. W wydarzeniu wzięły także udział osoby zupełnie nie związane z żadnymi organizacjami, a także osoby całkowicie wcześniej nie zorientowane w temacie spotkania - przechodnie, a także studenci pobliskiej szkoły. 

Spotkanie miało charakter zdecydowanie pokojowy. Czujne oczy policji skupiły się na czytaniu dostarczonych przez organizatorów  petycji i materiałów informacyjnych. Monika oraz Damian, inicjatorzy spotkania, w szczegółowy i obrazowy sposób przedstawili genezę protestów Indian oraz najnowsze wydarzenia w Peru. Nie zabrakło oczywiście haseł wykrzyczanych głośno razem: "CICHA ŚMIERĆ W ŚRODKU DŻUNGLI"; "NIE WYCINAĆ DŻUNGLI"; "NIE ZABIJAĆ INDIAN". 

Oprócz merytorycznego przedstawienia problemu, wszystkim uczestnikom, a także przechodniom i studentom pobliskiej szkoły ochrony środowiska (sic!) rozdano ulotki informacyjne oraz plakaty. Wszyscy zgromadzeni oraz osoby na bieżąco dołączające się do happeningu miału możliwość podpisania petycji skierowanej poprzez ręce Ambasador Peru w Polsce bezpośrednio do władz peruwiańskich, a także do Premiera, Donalda Tuska. Dokumenty te zostaną przekazane w najbliższym czasie do zainteresowanych. 

Całe wydarzenie trwało około 2 godzin i zgromadziło kilkunastoosobową grupę przedstawicieli różnych miast i środowisk, połączonych troską o Matkę Ziemię oraz przeciwstawiających się polityce wielkich korporacji. Pod koniec spotkania za akcje podziękował jeden z Peruwiańczyków mieszkających w Polsce, który do Warszawy specjalnie na to wydarzenie przyjechał z Łodzi.  

Spotkanie zakończyło się w tradycyjnym indiańskim Kręgu, z myślami o wszystkich broniących praw tubylców na całym świecie, słowami Indian Lakota: "Mitakuye oyasin" - "wszyscy jesteśmy spokrewnieni".

Warszawa, 1wszy Dzień Lata 2009
Dariusz R. Kachlak 


20.06.(sobota) w godzinach 16:00-18:00 w Warszawie,
ul. Starościńska 1, pod Ambasadą Peru, odbędzie się protest przeciwko najazdowi na ziemie peruwiańskich Indian, w tym ostatnim brutalnym represjom wobec demonstrujących Indian.

Protest pod Ambasadą ma charakter całkowicie oddolny i zainicjowany został przez indywidualne osoby. 

Odległość nie jest odwrotnie proporcjonalna do wzajemnej odpowiedzialności za nas samych.

Pojaw się 20 czerwca (godz. 16:00) na ul. Starościńskiej 1 i wyraź swą niezgodę na łamanie podstawowych praw człowieka! 

Audycja     Galeria

Polski Ruch Przyjaciół Indian (PRPI) nie jest organizatorem happeningu pod ambasadą Peru
Jako administratorzy portalu www.indianie.eco.pl sprzeciwiamy się łamaniu praw człowieka i popieramy Indian w walce o poszanowanie ich praw.


Informacje i plan spotkania od Organizatorów Kontakt do Organizatorów: Monika - technomouse1@gmail.com Damian - beton29@poczta.onet.pl 
MAPA

----> Banner1 & Banner2 <---- 
Pobierz, wydrukuj i przyjdź z plakatem!

Najnowsze informacje prosto z Peru 


oraz GALERIA 
<---- UWAGA - niektóre zdjęcia drastyczne - wchodzisz na własną odpowiedzialność! ---->


 ----> Popieram protesty tubylczych Amerykanów na rzecz poszanowania i przestrzegania ich praw w całej Ameryce <----POBIERZ PLAKAT I ROZEŚLIJ 


AUDYCJA  EtnoRadia poświęcona sytuacji w Peru 
(kliknij prawym klawiszem i zapisz na dysku - ok 60MB)


----> Banner1 & Banner2 <---- Pobierz, wydrukuj i przyjdź z plakatem!

CZYTAJ ----> http://cia.bzzz.net/rewolta_w_peru OGLĄDAJ ----> http://www.servindi.org/producciones/videos/13083 

Masakra Indian w Peru

Ponad 30 osób zginęło a dziesiątki zostały rannych w piątek w północnym Peru w wyniku starć policji z rdzenną ludnością indiańską, która od dwóch miesięcy protestuje przeciwko rządowym zamiarom pobudzenia przemysłu wydobywczego w Dżungli Amazońskiej.

Z doniesień przywódców plemiennych wynika, że zginęło od 22 do 25 Indian, natomiast MSW poinformowało o dziewięciu zabitych policjantach. Urząd peruwiańskiego rzecznika praw obywatelskich utrzymuje jednak, że potwierdzonych jest jedynie pięć ofiar śmiertelnych wśród rdzennej ludności.

 Starcia wybuchły, gdy policja usiłowała przerwać w piatek rano blokadę drogową, zorganizowaną przez około 5 tys. Indian amazońskich nieopodal miejscowości Bagua w prowincji Amazonas. Według organizatorów protestu, siły bezpieczeństwa ostrzelały demonstrantów z helikopterów. Natomiast zdaniem policji, to protestujący otworzyli jako pierwsi ogień.

Demonstranci twierdzą, że wzięli na zakładników 38 policjantów. Zagrozili również, że jeśli rząd nie cofnie rozkazu rozpędzania manifestacji, wysadzą w powietrze należącą do państwowego koncernu paliwowego Petroperu przepompownię ropy naftowej.Manifestacje niezadowolenia z rządowych planów przyciągnięcia do Dżungli Amazońskiej inwestorów z sektora wydobywczego Indianie organizują regularnie od 9 kwietnia. Blokowane są drogi, rzeki, rurociągi a także lotniska. Aby położyć kres protestom, 9 maja prezydent Alan Garcia wprowadził w czterech amazońskich prowincjach stan wyjątkowy i zawiesił tam obowiązywanie praw konstytucyjnych.

Rdzenne społeczności peruwiańskiej Amazonii domagają się, aby rząd odrzucił przepisy, które mają ułatwić zagranicznym koncernom eksploatację surowców w tym regionie. Zostały one przyjęte w ubiegłym roku, przy okazji dostosowywania peruwiańskiego prawa inwestycyjnego do porozumienia o wolnym handlu z USA.

Indianie uważają też, że rząd powinien konsultować z nimi wszelkie decyzje dotyczące poszukiwania i eksploatacji zasobów naturalnych na terenie Dżungli Amazońskiej. Lima twierdzi jednak, że złoża podziemne należą do wszystkich Peruwiańczyków, a nie tylko do społeczności żyjących w danym rejonie. Argumentuje również, że ich wykorzystanie jest kluczowe dla rozwoju peruwiańskiej gospodarki.

----> Banner1 & Banner2 <---- Pobierz, wydrukuj i przyjdź z plakatem!

 

PRPI nie jest organizatorem happeningu pod ambasadą Peru.
Jako administratorzy portalu www.indianie.eco.pl sprzeciwiamy się łamaniu praw człowieka i popieramy Indian w walce o poszanowanie ich praw.