Dwa zdania - zagranica


Konny rajd szlakiem marszu Lakotów z grupy wodza Big Foota, wymordowanych w grudniu 1890 roku nad Wounded Knee, organizowany od szeregu lat przez Arvola Looking Horse'a, został gwałtownie powstrzymany. 22 grudnia rankiem odkryto przebite opony wszystkich pojazdów towarzyszących jezdzcom i by umożliwić kontynuację duchowej pielgrzymki Indian niezbędna jest szybka pomoc.



"Ile sygnałów dymnych potrzeba, by dostrzec także pożar" - pyta, ocierając się o rasizm, republikański dziennik "Wall Street Journal". W ten obrazliwy dla Indian sposób konserwatywne pismo wyraża zaniepokojenie nie tyle pogłoskami o nadużyciach wyborczych w rezerwatach Dakoty Pd., co rosnącym wływem demokratycznego w większosci indiańskiego elektoratu na wyniki wyborów do Kongresu i władz stanowych.



Ceremonia Porannej Fajki, czwarty doroczny Duchowy Bieg Uzdrowienia oraz Pow Wow upamiętniły 138 rocznicę masakry nad Sand Creek a Komisja Plemienia Szejenów-Arapahów z Oklahomy podpisze lada dzień umowę przekazującą Indianom prawo do ziemi, na której powstać ma Narodowe Miejsce Historyczne Masakry pod Sand Creek, które zastąpi istniejący od czasów Wojny Secesyjnej pomnik "bitwy", w której 27 listopada 1864 roku 700 ochotników Johna Chivingtona wymordowało ponad 150 Indian prerii, głównie szejeńskie kobiety i dzieci.



Po dekadzie bezskutecznych starań w sądach, Rada Plemienna Narodu Miami z Indiany, któremu władze federalne odmówiły w 1990 roku uznania mimo spełnienia wymaganych formalnie siedmiu kryteriów, postanowiła wystąpić do Kongresu o uchwalenie uznającej ich istnienie ustawy i zrezygnowała zarazem z ubiegania się o prawo do prowadzenia kontrowersyjnego kasyna.



Zdaniem przedstawicieli plemienia Lumbee z Karoliny Północnej dzięki wejsciu do Senatu i Izby Reprezentantów nowych przedstawicieli stanu i zyskaniu poparcia Wschodniej Grupy Czirokezów rosną szanse 55 tysięcy Lumbee na przedstawienie Kongresowi projektu ustawy o pełnym uznaniu przez władze federalne walczącego o to od 1885 r. plemienia i przyznanie praw do pomocy ekonomicznej, finansowania oswiaty i opieki zdrowotnej.



Już po referendum Sąd Najwyższy Arizony oddalił wniosek o zakazanie władzom stanowym podpisywania tzw. kompaktów, czyli umów dotyczących prowadzenia indiańskich kasyn, otwierając tym samym 17. tamtejszym plemionom drogę do rozszerzenia działalnosci kasyn w rezerwatach przez najbliższe 10 lat m.in. o dochodową grę w blackjacka w zamian za od 1% do 8% zysków, które miałyby być odprowadzane do kasy władz stanowych Arizony.



Liczące 1750 członków i bedące już właścicielem dużego kasyna, salonu bingo i budowanego amfiteatru plemię Muckleshoot ze stanu Waszyngton podpisało umowę kupna za nieznaną sumę 157 akrów wartościowej ziemi w miejscowości Auburn, na której znajduje się wart ok. 70 milionów dolarów największy w tym stanie tor wyścigów konnych Emerald Downs, co ma pomnożyć przyszłe zyski plemienia, lub przynajmniej utrudnić działalność konkurencji.



Do "terrorystycznego ataku na USA" porównał w piśmie do sądu gubernator Puebla Pojoaque z Nowego Meksyku wniosek władz stanowych, zamierzających zakazać Pueblu zwiększenia nadmiernego ich zdaniem zużycia wody przez budowane przez Indian pole golfowe i ośrodek wypoczynkowy, wnosząc jednocześnie o nie podejmowanie decyzji do czasu zakończenia trwającej analizy zasobów i zapotrzebowania na wodę w całym regionie.



Plemiona Assiniboine'ów i Siuksów z rezerwatu Fort Peck w Montanie oraz sąsiednie hrabstwo Roosevelt, które podpisały umowę o współpracy lokalnej policji niezależnie od koloru skóry osób naruszających prawo, są wśród 99 półfinalistów konkursu Uniwersytetu Harvarda o wynoszącą 100 tys. dolarów Nagrodę za Innowacje w Sprawowaniu Władzy, podążając tym samym śladami ubiegłorocznego zwycięzcy - należącej do plemienia Winnebagów z Nebraski korporacji rozwoju gospodarczego Ho-Chunk Inc.



Wraz z nowym rokiem ze stanowska szefa Biura do Spraw Indian (BIA) odchodzi na emeryturę po 17 miesiącach nieudolnych prób poradzenia sobie z zarządzaniem wielomiliardowym indiańskim funduszem powierniczym Neil McCaleb, Chickasaw z Oklahomy, formalnie - zastępca sekretarza spraw wewnętrznych.



Steve Brady, naczelnik Stowarzyszenia Szalonych Psów, do którego należał Black Horse, pozdrawia orła krążącego nad nowym grobem. Za nim m.in. Douglas Spotted Eagle. Photo by Linda Mcconnell
Szczątki Black Horse'a, wojownika Północnych Szejenów, walczącego w bitwie pod Little Big Horn w 1876 roku, pochowano w połowie listopada po szejeńskiej ceremonii pogrzebowej w Lame Deer w Montanie. Zmarły w 1936 roku Rubin Black Horse, którego szczątki przechowywano dotąd w Krajowym Muzeum Zdrowia i Medycyny w Waszyngtonie, był pradziadkiem senatora z Kolorado, Bena Nighthorse Campbella.



Lucio Edvin Gutierrez, 45-letni Metys i były pułkownik armii, popierany przez indiańskich przywódców i związkowców z Ekwadoru, został wybrany 24.11.2002 na prezydenta. Gutierrez, który w styczniu 2000 r. z grupą młodszych oficerów i 5000 Indian zajął Quito, obalił prezydenta Jamila Mahuada i po wyjściu z więzienia zyskał szerokie poparcie obietnicami walki z biedą i korupcją w kraju, w niedzielę pokonał w wyborach milionera Alvaro Noboa, a wspierający go indiański lewicowy ruch Pachakutik zdobył 12 miejsc w 100-osobowym Parlamencie Ekwadoru.



członkowie Chickasaw Indian Dance Troupe podczas ceremonii honorującej pierwszego tubylczego astronautę w Osrodku Kosmicznym im. Kennedy'ego w Cape Canaveral na Florydzie, 10.11.2002. AP Photo/Paul Kizzle
Po kilkakrotnie odkładanym starcie promu kosmicznego "Endeavour", 23 listopada 2002 w przestrzeń kosmiczną wzniosło się 7 amerykańskich astronautów, w tym 44-letni komandor John Herrington, członek plemiena Czickasaw z Oklahomy. Przed startem pierwszy indiański astronauta został uhonorowany specjalną ceremonią przez przedstawicieli swojego ludu i agencji kosmicznej NASA, ale szefowie tej ostatniej nie zezwolili mu na zabranie ceremonialnego tytoniu na pokład promu.



Półtora roku po mianowaniu na wicesekretarza Departamentu Spraw Wewnętrznych Neal McCaleb, członek Narodu Chickasaw z Oklahomy, zapowiedział ustąpienie ze stanowiska szefa Biura Do Spraw Indian (BIA). Jako główny powód swojej rezygnacji ze służby publicznej podał ciągnące się spory wokół problemów z zarządzaniem przez kierowane przez niego Biuro indiańskimi funduszami powierniczymi.

Zobacz też: Grabież w imieniu prawa



19.11.2002, w drugiej turze wyborów na przewodniczącego Rady Plemiennej Lakotów Oglala z rezerwatu Pine Ridge, 63-letni działacz i aktor Russell Means został pokonany przez dotychczasowego przewodniczącego 56-letniego Johna Yellow Bird Steele'a. Zapowiadający umiarkowane reformy Steele pokonał (głosami 2526 do 2014) głoszącego potrzebę radykalnych zmian Meansa w sześciu z dziewięciu okręgów wyborczych rezerwatu Pine Ridge, choć w pierwszej turze wyborów dwukrotnie przegrał z Meansem.

Indiańskie wątki w wyborach USA 2002



HALLOWEEN "PO INDIAŃSKU"
"Ghost stories..." czyli indiańskie opowieści o duchach nie tylko na Halloween
"A Mask for Halloween" - apacka opowieść
Native Halloween" - legenda o nietoperzu

TEGO NIE POLECAMY...

czyli jak niektórzy bawią się kosztem Indian...
"Strój dla dorosłych" "Sexy Squaw"
"Pióropusz" "Aksamitna Indianka"
"Stroje dla pary" "Tubylcza Księżniczka"
"Księżniczka Indian" "Kowboje i Indianie"



Więcej informacji - listopad 2002
Więcej informacji - maj 2002

Na podstawie wieści z Internetu, indiańskiej prasy, doniesień z grup poparcia oraz informacji własnych opracował Cień