Indianie Kri w Polsce


W sierpniu 2005 roku gościł w Polsce zespół “The Smallboy Cree Indians Group” z Alberty. Grupę tworzą młodzi, lecz utalentowani tancerze i tancerki z załozonej przez wodza Roberta Smallboya społeczności Indian Kri, która w 1968 roku opuściła rezerwat Hobbema i osiedliła się u podnóża Gór Skalistych z zamiarem zerwania z niekorzystnymi wpływami współczesnej “białej” cywilizacji i kultywowania w izolowanej od świata zewnętrznego samowystarczalnej społeczności dawnych plemiennych tradycji i obyczajów.

Zespół uświetnił dwoma pokazami tańców w stylu pow-wow (22 i 24 sierpnia) XXXVII Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wcześniej, 19 września, członkowie grupy zjechali do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie w położonej 109 metrów pod ziemią hali “Drozdowice” dali charytatywny występ na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, swoim tańcem i śpiewem oddając zarazem hołd indiańskim i polskim weteranom II wojny światowej. Towarzysząca występowi zbiórka pieniędzy na potrzeby małych pacjentów szpitala ma być – dzięki panu Jerzemu Maślance, inicjatorowi przyjazdu Indian Kri do Polski – kontynuowana wśród kanadyjskiej Polonii.

Indianie odwiedzili także szpital w Prokocimiu, gdzie zaimprowizowali krótki występ i wymienili się z dziećmi symbolicznymi podarunkami. Wzięli też udział w gminnych dożynkach w Rajczy (28 sierpnia) oraz w mszy ekumenicznej dla uczestników zakopiańskiego Festiwalu. (Cień)Zobacz też:
- Festiwal, spotkania, Wieliczka, szpital, dożynki
- Uciec od schematów, czyli Zofia nie tylko do Ewy...
- O stereotypach i uproszczeniach, czyli list Ewy...
- Nie jest łatwo o przyjaźń Indianina, czyli komentarz Zofii...
- Kaprys, Maślanka i cień PRPI, czyli inna dyskusja na Forum...
- Z cienia i do cienia, czyli dyskusji o Kri i PRPI ciąg dalszy...
- Kaprys, Kri i PRPI  
- [ More on Smallboy ]