MUZYCZNE NAGRODY DLA INDIANNAMA 2004


Lista nagrodzonych Nagrodami Muzycznymi Tubylczych Amerykanów

za rok 2004
GRAMMY 2005Zdominowana przez hołdy dla twórczości zmarłego niedawno Raya Charlesa tegoroczna ceremonia wręczania nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego nie wzbudziła wśród Indian porównywalnych do zeszłorocznych kontrowersji. Do wręczanej piąty raz nagrody w kategorii Najlepsze Nagranie Tubylczych Amerykanów nominowani byli:

Indiańską GRAMMY” otrzymał ostatecznie piosenkarz i kompozytor muzyki folk i rock, tubylczy działacz i artysta-malarz, pochodzący z rezerwatu Stockbridge-Munsee Mohikanin Billy Miller. Dla mieszkającego od lat w stolicy muzyki country Nashville Millera było to pierwsze takie wyróżnienie. Dla Kraju Indian to dowód na rosnące uznanie dla innych niż pow-wow, bardziej współczesnych odmian muzyki tubylczej - nagrodzony album jest zbiorem instrumentalnych utworów na flet.

Ani Bill Miller, ani otwierający całą ceremonię ubiegłoroczny zwycięzca w tej samej kategorii - grająca w stylu pow-wow grupa Black Eagle z Puebla Jemez - nie doczekali się niestety transmisji telewizyjnej ze swego udziału w wielogodzinnym muzycznym show w Los Angeles.

Wśród występujących na scenie znalazło się meksykańsko-indiańskie trio Los Lonely Boys z zachodniego Teksasu (Najlepszy Występ Popowy Grupy), zaś w nowej kategorii Najlepszy Album Muzyki Hawajskiej nagrodzono "The Slack Key Guitar Volume 2" z utworami dziesięciu muzyków grających na gitarze w typowym dla tych wysp stylu ki ho'alu.

Cień