JAMES ROBIDEAU
Wichapi Wicasa (Człowiek Gwiazd)

 

James Robideau w Warszawie, fot. Krzysztof Żuczkowski, Co. 'ŻYCIE' 2001
James Robideau w swoim domu na Florydzie, Co. James Robideau 2000
James Robideau podczas marszu w Waszyngtonie; Co. KOLA 1998

James Robideau (Wichapi Wicasa - Człowiek Gwiazd), jest członkiem Spirit Lake Nation z Dakoty Północnej, uczestnikiem Ruchu Indian Amerykańskich (AIM) od ponad 25 lat, specjalistą w dziedzinie edukacji obywatelskiej i samorządności Iokalnej, który poświęcił swoje życie pomocy tubylczym mieszkańcom Ameryki Północnej a także możliwościom przetrwania plemion indiańskich w nieprzyjaznej im współczesnej cywilizacji.

James Robideau uczestniczył w 1973 roku w proteście zorganizowanym przez Ruch Indian Amerykańskich, który przybrał formę demonstracji na dużą skaIę zorganizowanych w miasteczkach Custer i Wounded Knee (Dakota Płd.). Protest ów miał na celu zwrócenie uwagi obywateli USA na skorumpowanie rządu amerykańskiego i dyskryminacyjne działania podejmowane wobec rdzennych obywateli Ameryki, szczególnie zaś wobec plemienia Dakotów. Był bojownikiem, szefem ochrony podczas starć Indian ze służbą federalną w Wounded Knee w 1973 roku. Wspólnie z członkami plemienia OgIaIa z rezerwatu Pine Ridge protestował przeciwko korupcji władz plemiennych manipulowanych przez Biuro ds. Indian (BIA) oraz Federalne Biuro Śledcze (FBI). Podtrzymywał swoje poparcie dla OgIaIów także podczas "rządów terroru" (1973 - 1976), kiedy w rezerwacie Pine Ridge zamordowanych zostało ok. 70 członków i sympatyków AIM.

Będąc kuzynem Leonarda Peltiera, James Robideau przewodniczył Komitetowi Obrony Leonarda Peltiera (LPDC) i stawał w jego obronie, ujawniając Iiczne nieprawości dziejące się w tej sprawie, szczególnie zaś pozaprawne akcje przeprowadzane przez FBI. Jego aktywność w Komitecie (a także jako prawnika plemiennego) dała mu możliwość wglądu w dwuznaczności amerykańskiego systemu wymiaru sprawiedliwości wobec tubylczych Amerykanów.

Jego działalność zawodowa obejmuje:
- praktykę adwokacką jako prawnika plemiennego
- edukację plemienną obejmującą kulturę i zwyczaje rdzennych Amerykanów
- udział w przygotowywaniu programów resocjalizacyjnych dla indiańskich więźniów
- założenie i prowadzenie schroniska dla maltretowanych kobiet
- kierowanie plemiennym programem rolniczym w Oklahomie
- administrowanie szpitalem dla Indian
- planowanie i koordynowanie seminariów i konferencji związanych z występowaniem tzw. syndromu poalkoholowego i jego wpływu na Indian

James Robideau kieruje prezentacje i wykłady na temat historii, kultury i współczesnych problemów i sytuacji amerykańskich Indian do młodzieży gimnazjalnej, studentów, grup społecznych i organizacji pozarządowych. Problemy, którymi się zajmuje to m.in.:
- przeszłość i teraźniejszość Ruchu Indian Amerykańskich
- losy indiańskiego więźnia politycznego w USA - Leonarda Peltiera
- traktat zawarty w Fort Laramie w 1868 r.; kradzież Black Hills
- Wounded Knee 1890 - 1973; Iudobójstwo popełniane na tubylczych mieszkańcach USA
- łamanie praw obywatelskich tubylczych więzniów i dyskryminowanie Indian Ameryki Płn.
- podobieństwa indiańskich i nie-indiańskich kultur i religii
- alternatywy dla więzień
- ustawa o wolności religijnej i przekonaniach religijnych Indian z 1978 r.
- tradycyjne praktyki religijne Indian

Obecnie James Robideau zajmuje się rozwojem programu młodzieżowego "Dakota Youth Project, Inc.", którego zasadniczym celem jest ochrona młodzieży indiańskiej przed przestępczością oraz powrót do tradycyjnych wierzeń. Projekt upowszechniany jest w Dakocie Płd., na Florydzie i w stanie Washington.