Zawiniątko Polskiego Ruchu Przyjaciół IndianZawiniątko PRPI wczoraj, dziś i jutro..."W większości miejsc, w których miałem spotkania, pytano mnie o moje zdanie na temat ludzi w Polsce, którzy próbują żyć po indiańsku. Słyszałem już trochę o nich, widziałem też zdjęcia. Mam wrażenie, że niektórzy z nich starają się być Indianami, tworzyć własne zasady... Nie wiem, trudno mi to oceniać.

Ale na pewno powinniście szanować wasze własne tradycje i język, dbać o zachowanie piękna waszego kraju. Aby wam w tym pomóc, chcę przygotować dla was Święte Zawiniątko z przedmiotami, które mają przypominać Wam o pięknie tej ziemi i pomagać w zachowaniu jej dla przyszłych pokoleń. Powinniście je szanować, możecie je też sami wzbogacać i upiększać. Możecie także zrobić własną fajkę i poprosić o poświęcenie jej przez któregoś z ludzi wiedzy, którzy zapewne kiedyś was odwiedzą, albo zabrać ją do poświęcenia podczas ceremonii Tańca Słońca. Z waszym Świętym Zawiniątkiem moglibyście spotykać się ma przykład raz w miesiącu i modlić się za pokój, zdrowie waszych bliskich, wzmocnienie waszej grupy i spełnienie marzeń. To mogę zrobić dla was."

(fragment wywiadu Jamesa Robideau dla "Tawacinu", maj 2001)Zawiniątko Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian

'Opening the Sacred Bundle' Painting by Howard Terpning

"Otwarcie Świętego Zawiniątka" Autor obrazu Howard Terpning
 


Mitakuye Oyasin - Wszyscy Jesteśmy Spokrewnieni

Ceremonia powstania Zawiniątka Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, poprowadzona przez zaproszonego do Polski przez uczestników Amnesty International i Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian działacza społecznego i duchowego przywódcę Indian Dakota Jamesa Robideau (Wicapi Wicasa), odbyła się 13 maja 2001 roku przy chatce "Poganka" w okolicach Wąwozu Myśliborskiego koło Jawora. Powstałe podczas opartej na tradycjach współczesnych Indian Amerykańskich ceremonii Zawiniątko było symbolicznym darem Jamesa Robideau dla PRPI.

Zawiniątko stało się tym samym kolejnym (obok Wampumu przekazywanego kolejnym Organizatorom ogólnopolskich Zlotów PRPI, czy Staffu otwierającego Grand Entry na pow-wow) szczególnym przedmiotem, symbolizującym zarówno to wszystko co łączy uczestników Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, jak i nasze zrozumienie i poszanowanie dla tradycyjnej indiańskiej mądrości i wiedzy, wyrażanej m.in. w lakockim zwrocie "Mitakuye Oyasin" ("We are All Related", "All My Relations") - Wszyscy Jesteśmy Spokrewnieni, Jesteśmy Jednością.

W ceremonii powstania Zawiniątka wzieli udział bardziej lub mniej przypadkowo towarzyszący w tym etapie podróży Jamesa po Polsce uczestnicy Ruchu: Magda Florek (Wrocław), Dariusz Kachlak (Warszawa), Jacek Konieczny (Kwietniki k. Jawora), Mariusz Kosmalski (Kapkazy k. Kielc), Kamila Lasota (Białystok), Grzegorz Marszałek (Kielce), Marek Nowocień (Ząbkowice Śl.), Przemysław Sass (Białystok), Beata Skwarska (Poznań), Paweł Wolak (Szczawno Zdr.).

Osoby te, jako naoczni świadkowie i uczestnicy ceremonii, są - obok samego Jamesa - najlepszym źródłem informacji na temat okoliczności i sposobu powstania oraz ich własnego rozumienia pierwotnej idei Zawiniątka PRPI. Jednak w żaden sposób nie są one - ani nie czują się - wyłącznymi, lub ważniejszymi od innych uczestników Ruchu, "właścicielami" Zawiniątka lub związanego z tym symbolicznym i pamiątkowym przedmiotem przesłania.

Wszystko, co dotyczy dalszych losów, celów i sposobów wykorzystywania Zawiniątka Ruchu, oraz towarzyszacych temu zasad organizacyjnych i elementów obrzędowości, zależy od zbiorowej decyzji, mądrości i potrzeby ludzi utożsamiających się z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian oraz odpowiedzialności jego czasowych Opiekunów.

(Cień)
Aktualny Opiekun Zawiniątka powinien w każdej chwili być gotów, by w razie konieczności przeprowadzić spotkanie z Zawiniątkiem na wyraźną prośbę potrzebujących osób. Decyzja w tej sprawie jest jednak indywidualnym stanowiskiem Opiekuna. Dotychczasowe spotkania PRPI z Zawiniątkiem
i nazwiska przejmujących je tam Opiekunów

spotkanie w planie13.05.2001
Spotkanie z Jamesem Robideau, Chatka "Poganka" koło Jawora
(Przemysław Sass, Białystok)
(Dariusz Kachlak, Warszawa)


Dariusz Kachlak: "Moje opisanie"

Magda Florek: "Ciepły uśmiech oczu sponad fajki"

Przemysław Sass: "To mocny lek"29.06-01.07.2001
I Wiosenne Spotkanie w Międzygórzu w Kotlinie Kłodzkiej
(Paweł Wolak, Szczawno Zdr.)


Dariusz Kachlak: "Błękitny Wiatr w Międzygórzu"

Karolina: "Takie rzeczy muszą być"


16-20.07.2001
spotkanie Takini, Nowa Wieś Ujska koło Chodzieży
(Paweł Wolak, Szczawno Zdr.)20-29.07.2001
XXV Zlot PRPI, Nowa Wieś Ujska koło Chodzieży
(Marek Nowocień, Ząbkowice Śl.)10-26.08.2001
IV Fiesta Indiańska w Gołuchowie koło Kalisza
(Dariusz Kachlak, Szczecin)21-23.09.2001
Przesilenie Jesienne w Gostkowie Starym
(Marek Długosz, Gostków Stary)15-17.12.2001
Warszawa - Kraków
Spotkanie z Jamesem Robideau
(Dariusz Kachlak - Warszawa)
22-24.02.2002
Zimowe Spotkanie Przyjaciół Indian
Mikołajów koło Srebrnej Góry
(Beata i Marek Nowocień, Ząbkowice Śl.)
22-24.03.2002
Powitanie Wiosny
Małgorzata i Marek Długosz, Gostków Stary k. Łodzi
tel.dom. (0p43) 6785538, tel.kom. (0606) 642267
mmmld@poczta.onet.pl
(Darek Kachlak - Szczecin)
1-5.05.2002
Majówka w Lubiatowie
Aleksandara i Konrad Konarzewscy, ul. Rybacka 6/1, 75-228 Koszalin
tel.dom. (0p94) 3416373, tel.kom. (0504) 639018
olka_kon@hoga.pl
(Darek Kachlak - Warszawa, Jagna Cyganik - Kraków)
22-27.05.2002
Lakockie warsztaty w Kapkazach k. Bodzętyna
Mariusz Kosmalski, Wiączka - Kapkazy 10
(dojazd do PKP/PKS Łączna na trasie Kielce - Skarżysko Kam.)
tel.dom. 0(p)41 - 254 82 48
skovera@kapkazy.art.pl
(Darek Kachlak, Marek Nowocień)
28-30.06.2002
II Wiosenno-Letnie Spotkanie w Międzygórzu (Kotlina Kłodzka)
Magda Florek - tewa@skrzynka.pl lub Marek Moryń - ottowa@poczta.wp.pl
(Marek Długosz - Gostków Stary/Trzebiatów)
19-28.07.2002
XXVI ZLOT PRPI - Koszalin 2002
(Konrad Konarzewski - Koszalin, Przemysław Sass - Białystok)
20-22.09.2002
Powitanie Jesieni
Małgorzata i Marek Długosz, Stary Gostków k. Łodzi
tel.dom. (0p43) 6785538, tel.kom. (0606) 642267
mmmld@poczta.onet.pl
(Andrzej Rutkowski - Konstantynów Ł., Marek Długosz - Stary Gostków)
29.09-02.10.2002
Lakockie warsztaty w Kapkazach k. Bodzętyna
Mariusz Kosmalski, Wiączka - Kapkazy 10
tel.dom. 0(p)41 - 254 82 48
skovera@kapkazy.art.pl
(Piotr Cebula, Zabrze)

[Piotr (tel. 607 321491) jest również obecnie Opiekunem Fajki ofiarowanej Ruchowi przez Jamesa Robideau podczas wrześniowych warsztatów w Kapkazach i w miarę możliwości odpowie chętnie na wszelkie zwiazane z nią prośby i pytania]19-20.10.2002
Spotkanie w Dolinie Sanu, Bieszczady
Piotr Spólny i przyjaciele ("Plemię Sanu")
(Piotr Cebula, Zabrze)
09-10.11.2002
Pow wow w Katowicach-Wełnowcu
Bliższe informacje tutaj
(Piotr Cebula, Zabrze)
09-15.12.2002
Spotkanie w Jeleńskiej Chacie, Kaszuby
Maciej "Derka" Stranz i przyjaciele ("Plemię Gdyńskie")
(Piotr Cebula, Zabrze)
21-22.12.2002
Powitanie Zimy
Małgorzata i Marek Długosz, Stary Gostków k. Łodzi
tel.dom. (0p43) 6785538, tel.kom. (0606) 642267
mmmld@poczta.onet.pl
(Dariusz Kachlak - Warszawa)
Uwaga: Spotkania w obecności Zawiniątka stały się w minionych latach trwałą i częstą tradycją Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, a informacje na temat aktualnych Opiekunów, miejsca przechowywana i najbliższych spotkań z Zawiniątkiem znane są w Ruchu dość szeroko. Dlatego zrezygnowaliśmy z prowadzenia aktualizowanej na bieżąco listy kolejnych spotkań, pozostawiając wiedzę na ten temat zbiorowej pamięci oraz zdolności dzielenia się ważnymi informacjami przez uczestników PRPI.

W styczniu 2003 roku, przy okazji sesji popularno-naukowej pamięci "Indiańskiej Babci" Stefanii Antoniewicz w Warszawie, tradycja naszego Zawiniątka została poszerzona i wzbogacona przez Bartosza "Zródełko" Stranza (mieszkającego od kilku lat w Browning w rezerwacie Blackfeet w Montanie) o elementy tradycji plemienia Blackfeet. "Zródło" został też kolejnym czasowym Opiekunem Zawiniątka.

18 maja 2003 roku, podczas warsztatów dla uczestników Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian w 'Indiańskim Swiecie' w Lubiatowie, James Wichapi Wicasa Robideau wziął udział w jednej z kolejnych Ceremonii Zawiniątka Ruchu, przypominąjac i rozwijając swoje dotychczasowe wskazówki dotyczące sposobu postępowania z Zawiniątkiem i jego roli dla ludzi z Kręgu PRPI.

Kolejnym ważnym momentem w historii Zawiniątka Ruchu był IX Festyn Archeologiczny "Indian Summer" we wrześniu 2003 roku w Biskupinie, kiedy to Zawinątko towarzyszyło nam podczas spotkań i ceremonii z udziałem indiańskich gości z plemion Czanych Stóp (rodzina Ground) i Lakotów (Todd Yellow Cloud), które zaowocowały m.in. wieloma nowymi transferami uprawnień do czynności ceremonialnych dla uczestników naszego Ruchu.


Kolejne spotkania z Zawiniątkiem wpisują się w tradycję Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, opartą na tradycjach indiańskich. Zawiniątko jest obecne przy większości indianistycznych wydarzeń, chociaż nie zawsze musi być pokazywane publicznie. W każdej jednak chwili do Opiekuna Zawiniątka można zwrócić się z prośbą o spotkanie w Kręgu.  

Zobacz inne strony przyjaciół Indian

Powrót na początek strony

Powrót do strony głównej